• Home
  • About the author

About the author

Fr Philip Heng,S.J., joined the Jesuits in July 1983.  His Jesuit formation were: Novitiate in Petaling Jaya, Malaysia, philosophy and theology in the Jesuit run Ateneo de Manila University in the Philippines.  He was ordained on 14 May 1993.  Thereafter appointed as: Novice Master for the Malaysia-Singapore Region (June 1996), Parish Priest of St Ignatius Church in Singapore (1 April 2009).  Upon the Episcopal ordination of Archbishop William Goh on 18 May 2013, he was appointed Vicar General for Administration and Finance, Religious, Ecumenical and Interreligious relations.  Latest appointment, Rector of the Cathedral of the Good Shepherd.